U rysownika co najmniej brak znajomości Pisma Świętego. Trzej Królowie szli razem. Nawet u Heroda byli razem i wyszli bez szwanku – napisał w fejsbukowym komentarzu do powyższego rysunku Michał K.  i wyraził swoje oburzenie: – Jeśli ANDRZEJ RYSUJE jest Polakiem, to bardzo się za niego wstydzę, bo pokazuje nieprawdę, wręcz szkalując Polaków (1.6.2017). Z równie świętym oburzeniem, choć na większą skalę, spotkał się ostatnio historyk i socjolog Jan Tomasz Gross za tekst Polacy znowu domagają się czystej krwi. Na łamach New York Timesa Gross napisał bowiem: Dziesiątki tysięcy ludzi – wielu ostrzyżonych na jeża, ale także rodzice z dziećmi – przybyli do stolicy Polski, aby świętować Dzień Niepodległości w marszu zorganizowanym częściowo przez dwie organizacje neofaszystowskie. Odniósł się także do rządów Prawa i Sprawiedliwości, partii, jak pisze, o orwellowskiej nazwie, bo stale narusza prawo, łamie przepisy konstytucyjne i robi wszystko, żeby podporządkować sobie sądy (Gross, 2017). W sieci zawrzało od świętego oburzenia i komentarzy, w których Gross rzadko bywa profesorem, częściej to antypolski socjolog, historyk znany z nienawiści do Polaków (niezalezna.pl), kłamca i idiota, który bredzi i łże (nczas.com) albo Polakożerca i znany wróg Polaków (zmianynaziemi.pl).

Czy jednak naprawdę należy mieć pretensje do satyryka albo publicysty? Przecież, na litość boską, ani satyryk ani publicysta, ani kreską ani piórem nie szargają dobrego imienia Polski tak skutecznie, jak ci, którym rzekomo najbardziej zależy na pozytywnym wizerunku Polski. I którzy całym sercem oddani są obronie honoru Ojczyzny i gotują szubienice jej wrogom, dla których tylko śmierć. Czyli wszelkiej maści narodowcy, to raz. I dwa, obecna władza, która pozwala na różne ich wybryki, manifestacje i “polemiki”.

Poniżej pięć bardzo szkodliwych dla wizerunku Polski zdarzeń z ostatnich 2 lat, wszystkie z udziałem narodowców/pseudopatriotów/kiboli, przy braku reakcji/przyzwoleniu/wsparciu policji, czyli obecnych rządów. Zdarzenia, które komentowane są w instytucjach europejskich, opisywane przez największe agencje prasowe i omawiane przez youtuberów. Które powodują, że Polska przeciętnemu Europejczykowi czy Amerykaninowi już nie kojarzy się z Janem Pawłem, Wałęsą i obaleniem komuny, jak było przez wiele lat, lecz z faszyzmem (!), ksenofobią i rasizmem.

WIESZANIE EUROPOSŁÓW, 25 LISTOPADA, KATOWICE

Narodowcy zebrani w centrum miasta zawiesili na szubienicach zdjęcia zdrajców ojczyzny, czyli europosłów Platformy Obywatelskiej, którzy głosowali przeciwko Polsce w rezolucji w Parlamencie Europejskim (katowice24.info). Na szczęście manifestantów nie było zbyt wielu, bo ledwie około 30. Na nieszczęście policja nie interweniowała, mało tego, CHRONIŁA manifestantów przed ewentualnymi zaczepkami. Reagując na katowicki incydent Antoni Tajani, przewodniczący Parlamentu Europejskiego  napisał na Twitterze: Zwrócę się z prośbą do premier Beaty Szydło o zapewnienie bezpieczeństwa posłom wybranym do PE tak, żeby mogli swobodnie i bez poczucia zagrożenia wyrażać swoje opinie; zaapeluję również o przeciwstawienie się tym, którzy szerzą nienawiść dokonując oburzającego powieszenia zdjęć polityków (Kelly, 2017). Agencja Reuters natomiast komentując wydarzenie wspomniała o społecznie konserwatywnym i eurosceptycznym rządzie polskim, który co prawda nie pochwalił takiego zachowania, ale jego reakcja była zbyt opieszała (Kelly, 2017).

 RAZ SIERPEM, RAZ MŁOTEM, 11 LISTOPADA, WARSZAWA

Również powieszenia lub ubicia, tym razem czerwonej hołoty, domagali się uczestnicy tegorocznego Marszu Niepodległości. Pod hasłem My chcemy Boga na ulice wyszło 60 tysięcy ludzi, w tym wiele, jak zauważył Gross, rodzin z dziećmi, żeby świętować polską niepodległość. I byłby to wspaniały wyraz naszej polskości, którą tak, należy świętować, gdyby nie dopuszczono do marszu grupy narodowców albo choć dokonano przed wydarzeniem selekcji transparentów. Ale tak się nie stało. I zamiast radosnego święta polskich rodzin mieliśmy manifestację rasizmu i ksenofobii, którą teraz przypisuje się, rzecz jasna niesłusznie, wszystkim Polakom. Bo w świat zamiast obrazów radośnie uśmiechniętych, ubranych na biało-czerwono dzieciaczków poszły zdjęcia odpalanych rac, krótko ostrzyżonych młodzieńców i rasistowskich banerów: Biała Polska, Europa będzie biała albo bezludna albo Biała Europa braterskich narodów. Następnego dnia największe agencje prasowe, takie jak Reuters i Associated Press pisały o marszu nacjonalistów/faszystów w Polsce, o ksenofobicznych hasłach i skrajnie prawicowych symbolach (Guardian, 2017). Rzecznik PiS natomiast, Beata Mazurek powiedziała, że obchody były… piękne. Przyznała co prawda, że z takimi transparentami nikt nie powinien się pojawiać, ale dodała, że w demokratycznym państwie nikt nie jest w stanie (…) kontrolować transparentów (tvp.info).

 SPOWSZEDNIENIE ANTYSEMITYZMU, 15 SIERPNIA, WARSZAWA

Okazuje się jednak, że nawet w demokratycznym państwie PiS jest w stanie kontrolować przebieg demonstracji. Jeśli, oczywiście, służy to ich interesom. W 97. rocznicę Bitwy Warszawskiej wzdłuż Traktu Królewskiego w Warszawie ruszył bowiem pochód młodych ludzi. Na wietrze, obok biało-czerwonych, łopotały również flagi ONR-u. Manifestację usiłowali zablokować m.in. Obywatele RP i kobiety zrzeszone w Ogólnopolskim Strajku Kobiet (OSK) protestując przeciwko faszyzmowi; policja jednak nie zawahała się użyć przewidzianych prawem środków przymusu bezpośredniego i dosłownie wynosiła kontrmanifestantów z ulicy. Na m.in. to wydarzenie zareagował Mosze Kantor, prezydent Europejskiego Kongresu Żydów, który zwrócił uwagę na pokazywaniu flag nacjonalistycznej grupy ONR podczas uroczystości państwowych w Polsce i odniósł się do rozpowszechniania faszystowskich sloganów w telewizji i w portalach społecznościowych. Wyraził również poważny niepokój z powodu wzrostu nastrojów antysemickich w Polsce pod rządem PiS. Kantor oświadczył: Dochodzi do spowszednienia antysemityzmu, rasizmu i ksenofobii w Polsce i mam nadzieję, że polski rząd powstrzyma tę nienawiść i ostro się jej sprzeciwi (Telegraph, 2017).

… AND THE POLICE JUST LET THEM DO IT, STYCZEŃ 2017, EŁK

W sylwestrowy wieczór w Ełku, pod sklepem z kebabem zginął od noża 21-letni Daniel podczas bójki z pracownikiem baru, Tunezyjczykiem. Następnego dnia sklep został zdemolowany, brzęk tłuczonych szyb mieszał się z aplauzem zebranego tłumu, a policja co prawda przyjechała, ale raczej w charakterze widzów niż służb porządkowych. – Chłopaki zniszczyli najpierw jeden sklep Tunezyjczyków, a potem przenieśli się do drugiego i też go zdemolowali – relacjonuje Tree, amerykańska youtuberka, na swoim kanale, który ma kilkadziesiąt tysięcy subskrybentów – I wiecie co? Policja im na to pozwoliła! Policjanci jakby mówili: spuście parę, chłopaki, nie przeszkadzajcie sobie, róbcie co trzeba  (ToL, 2017). Choć cały przekaz utrzymany był w tonie pochwały dzielnych Polaków, którzy nie zgadzają się na multikulti i demolują kebabownie walcząc z muzułmańską inwazją, youtuberka niechcący wyśmiała bezczynność polskiej policji.

NOWOCZESNA I INNE LADACZNICE, 8 MAJA 2016, WARSZAWA

KOD, Nowoczesna, GW, Lis, Olejnik i inne ladacznice – dla was nie będzie gwizdów, będą szubienice – taki transparent wywiesili na trybunach kibole Legii w maju 2016 roku. Transparent, jak pisze Wyborcza, nie spotkał się z reakcją służb porządkowych, również sędzia nie przerwał meczu (2016). Rozległy się co prawda głosy, że ten transparent to mowa nienawiści, która powinna być ścigana i karana, ale nikt nie przeszkodził kibicom, nikt nie wyciągnął żadnych konsekwencji. Mało tego, krótko później prokuratura podległa ministrowi Ziobro uznała, że hasło: dla was będą szubienice to nie groźba, lecz jedynie polemika – odpowiedź kibiców na wygwizdanie prezydenta Dudy na Stadionie Narodowym podczas finału Pucharu Polski (Wprost, 2016). Co prawda historia wybryków Legii  rozpoczęła się na długo przed rządami PiS, ale teraz wspólnota interesów kibiców z władzą stała się wyjątkowo wyraźna. Mało tego, takie manifestacje, jak inny baner rozwieszony na stadionie Legii, a mianowicie hasło: During the Warsaw Uprising Germans killed 160,000 people. Thousands of them were children świetnie współgra z karkołomnymi żądaniami polskiego rządu reparacji wojennych od Niemiec. Nie dziwi więc, że Legia Warszawa  nie cieszy się w Europie dobrą prasą – nazwa klubu często pojawia się w kontekście postępowania dyscyplinarnego UEFA w związku z incydentami zakłócenia porządku, aktami wandalizmu, użycia środków pirotechnicznych i przede wszystkim powtarzającymi się zachowaniami rasistowskimi.

Bardzo mnie martwią te wszystkie szubienice. Dużo bardziej niż wspomniany rysunek Andrzeja rysuje albo niepokojące słowa profesora Grossa. Bo to nie za nich się wstydzę. Wstydzę się natomiast, tak, bardzo się wstydzę, za pseudopatriotów w polskich miastach z szubienicami i banerami, które obrażają każdego Polaka, bo urągają rozumowi i fundamentalnej, ludzkiej przyzwoitości. Wstydzę się za ONR-owców i Młodzież Wszechpolską. I za policję, która nie interweniuje, gdy trzeba. I za nasz rząd, który na to wszystko pozwala. Bo za nich wstydzi się, jak myślę, każdy przyzwoity Polak. Których, na szczęście, w tym kraju jest jeszcze najwięcej.

Proste słowo do narodowca: Następnym razem, obrońco Polski Twej umiłowanej, nie wrzeszcz Śmierć wrogom ojczyzny, tylko się zastanów, a przede wszystkim schowaj ten nienawistny baner. Bo w tym kraju nie ma większego wroga ojczyzny od Ciebie.

Rysunek: Andrzej Rysuje

Przypisy:

Gross, J. (2017). Poles Cry for ‘Pure Blood’ Again. The New York Times, 16.11.2017 https://mobile.nytimes.com/2017/11/16/opinion/poland-pure-blood-march.html?referer=https%3A%2F%2Ft.co%2FZ9KHWqEsny%3Famp%3D1

http://niezalezna.pl/208927-ohydny-szkalujacy-polakow-tekst-w-lewackim-nyt-autorem-jan-tomasz-gross

 

http://nczas.com/wiadomosci/polska/kolejne-kretynizmy-i-lgarstwa-na-temat-marszu-niepodleglosci-tym-razem-w-new-york-times-produkuje-sie-jan-tomasz-gross/

Katowice24.Info (2017). Narodowcy wieszają zdrajców w Katowicach. Bardzo słaba frekwencja podczas pikiety, 25.11.2017 http://katowice24.info/narodowcy-wieszaja-zdrajcow-w-katowicach-bardzo-slaba-frekwencja-podczas-pikiety/

Kelly, L. (2017). EU Parliament chief asks Poland to ensure MEPs’ safety after far-right protest. Reuters, 27.11.2017 https://in.reuters.com/article/eu-poland-farright/eu-parliament-chief-asks-poland-to-ensure-meps-safety-after-far-right-protest-idINKBN1DR1KX

Taylor, M (2007). White Europe: 60,000 Nationalists March on Poland’s Independence Day, The Guardian, 12.11.2017 https://www.theguardian.com/world/2017/nov/12/white-europe-60000-nationalists-march-on-polands-independence-day

TVP.Info (2017). Mazurek: takie transparenty nie powinny się pojawić; PiS świętowało w Krakowie, 13.11.2017 http://www.tvp.info/34796235/mazurek-takie-transparenty-nie-powinny-sie-pojawic-pis-swietowalo-w-Krakowie

https://www.youtube.com/watch?v=rtZnb71L6MU

AFP (2017). Anti-Semitism Being ‘Normalised’ in Poland, Jewish Congress Warns, The Telegraph, 31.08.2017 http://www.telegraph.co.uk/news/2017/08/31/anti-semitism-normalised-poland-jewish-congress-warns/

Tree of Logic (2017). Polish Mob Destroys Kebab Shops after Muslims Kill Local Polish Man, 03.01.2017 https://www.youtube.com/watch?v=dGXCEjHV4T4

GW (2017). Skandaliczny transparent na stadionie Legii: “KOD, GW, będą dla was szubienice”. Gazeta Wyborcza, 8.5.2016 http://wyborcza.pl/1,75398,20040440,skandaliczny-transparent-na-stadionie-legii-kod-gw-beda.html

Wprost (2016). Dla was będą szubienice” to nie groźba. Nie będzie śledztwa ws. transparentu, 10.06.2016 https://www.wprost.pl/sport/10009755/dla-was-beda-szubienice-to-nie-grozba-nie-bedzie-sledztwa-ws-transparentu.html

Advertisements