W halloweenowy poranek, 31 października, młody mężczyzna z zimną krwią zabił osiem osób na Manhattanie, poważnie poranił drugie tyle, jedna z ofiar musiała zostać poddana podwójnej amputacji. Napastnik rozjeżdżał ludzi rozpędzoną, białą półciężarówką wypożyczoną wcześniej z Home Depot; zatrzymał się dopiero po zderzeniu ze szkolnym autobusem. Został postrzelony i pojmany. Wiadomo już, że był to terrorysta, 29-letni Sajfullo Sajpow z Uzbekistanu, który przyznał się do związków z Państwem Islamskim. W Stanach osiedlił się legalnie w 2010 roku dzięki Zielonej Karcie, którą wygrał w loterii wizowej.

W odpowiedzi prezydent Trump wyraził żal i ubolewanie oraz złożył kondolencje rodzinom ofiar. Obiecał także niezwłocznie wdrożyć procedury, które zakończą program loterii wizowej, w ramach którego co roku 50 tysięcy obcokrajowców legalnie migruje do Ameryki. – Program loterii wizowej brzmi dobrze – powiedział na konferencji prasowej – ale wcale nie jest dobry; jesteśmy przeciwko(…). Jesteśmy także przeciwko łańcuchowej migracji, bo Sajpow sprowadził do USA 23 krewnych, którzy potencjalnie stanowią teraz zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju.

Ledwie kilka dni później, bo w ubiegłą niedzielę 5 listopada, w malutkiej miejscowości w Teksasie jeszcze młodszy mężczyzna z zimną krwią zastrzelił 26 osób, w tym 18-miesięczne dziecko, i poranił kolejne 20. Ubrany na czarno napastnik wszedł od kościoła z karabinem Ruger AR-556 i strzelał do kogo popadnie. Wiadomo już, że był to 26-letni Devin Kelley, w Stanach przebywał legalnie, bo się tam urodził i że nie inspirowało go żadne Państwo Islamskie, lecz problemy z teściową, z którą miał na pieńku. Oprócz tego miał też problemy z głową, kiedyś służył w wojsku, ale został zdegradowany i skazany na rok więzienia za przemoc względem własnej żony i dziecka.

W odpowiedzi prezydent Trump również wyraził żal i ubolewanie, i powiedział, że cała Ameryka modli się i łączy w smutku, praying and grieving, z rodzinami ofiar. Nie obiecał jednak, jak można było mieć nadzieję, rozpoczęcia procedur ograniczających dostęp do broni. Wspomniał jedynie, że Ameryka ma, owszem, problemy ze zdrowiem psychicznym, ale trudności te nie mają nic wspólnego z, jak się wyraził, sytuacją z bronią.

Naprawdę?

Nie tak dawno, bo 1 października, inny szaleniec w Las Vegas zastrzelił z automatycznej broni 58 osób, zranił ponad 500 osób. Inny 12 czerwca w Orlando w podobny sposób odebrał bliskich 49 rodzinom. Poza tym było jeszcze San Bernardino w Kalifornii (14 ofiar śmiertelnych), Colorado Springs (3), koledż w stanie Oregano (10), kościół w Charleson (9), i tak dalej, i wiele innych.

Czy na pewno te tragiczne zdarzenia nie mają nic wspólnego z dostępnością do broni w Stanach? Mają niewiele, powie ktoś, bo jeśli chcesz kupić broń, to i tak ją kupisz. Prawda. Ale jeśli ja, powiedzmy, mam nierówno pod sufitem, pokłócę się z teściową, polecę do sklepu i kupię karabin równie łatwo jak poranną kawę, szybko zrealizuję swój zamiar. A jeśli kawę dostanę, ale broni już nie, jeśli będę musiała postarać się o pozwolenie, zdobyć zaświadczenie o poczytalności psychicznej, co przy moich problemach z głową może nie być łatwe, do tego będę zobowiązana skończyć jakiś kurs i zdać egzamin, bardzo prawdopodobne, że zanim to wszystko zdobędę, zniechęcę się po drodze i zamiast strzelać w ludzi jak w kaczki wpadnę na inny pomysł zemsty na teściowej i na przykład podpalę jej szopkę z narzędziami w ogrodzie lub przebiję opony w aucie, w najgorszym wypadku zabiję jej psa. Albo jeśli będę zmuszona szukać przez znajomych dealera nielegalnej broni, płacić łapówki na prawo i lewo, żeby znaleźć handlarza i być może jechać 1000 kilometrów do innego stanu, bo właśnie w tym stanie znajdzie się jakiś szemrany koleś chętny do zawarcia ze mną transakcji, to może jadąc do tego stanu rozbiję się o drzewo łamiąc ręce i już nigdy nie będę w stanie utrzymać w rękach broni, albo jeśli nawet dojadę, to ten handlarz zastrzeli mnie w szarpaninie, co nierzadko się zdarza w szemranych kręgach. I tym samym uratuje życie 18-miesięcznemu dziecku i innym spokojnym ludziom, którzy spotkali się na niedzielnym nabożeństwie w kościele w Teksasie.

Trump MAGA
https://pl.wikipedia.org/wiki/Make_America_Great_Again

Ale póki co jest inaczej, każdy świr może broń mieć i strzelać, kiedy ma na to ochotę, sprzedaż broni od ośmiu lat cały czas gwałtownie rośnie i to tylko dzięki Amerykanom, jak pisze w swoim raporcie Narodowa Fundacja Strzelectwa Sportowego, którzy korzystają ze swojego fundamentalnego prawa do zakupu i posiadania broni oraz amunicji (NSSF, 2017). Mało tego, produkowana w Stanach broń stała się jakby flagowym produktem, niemal dobrem narodowym – Ruger, producent broni, z której Kelley zastrzelił 26 osób, chwali się, że AR-556 to produkt czysto amerykański, American-made, nie jakaś tam bangladeszyzna, i to w przystępnej cenie $799.00! A Trump, który obiecał przecież przywrócić Ameryce wielkość, make America great again, pała wyjątkową niechęcią do wprowadzenia tutaj jakichkolwiek ograniczeń. Ale trudno się temu dziwić, skoro przemysł związany z produkcją i sprzedażą broni wydaje się być jednym z filarów amerykańskiej gospodarki: w 2016 roku branża ta przyniosła 51.3 miliarda dolarów i zasiliła skarb państwa kwotą 6,5 mld dolarów w federalnych i stanowych podatkach. Mało tego, zakłady produkujące i sprzedające broń dają pracę 141,500 osobom, i to nie byle jaką, bo całkiem dobrze płatną ze średnim rocznym zarobkiem na poziomie 50 tys. dolarów (NSSF, 2017).

Naprawdę TAKIEJ wielkiej Ameryki chcą Amerykanie?!

Dlatego, skoro amerykańskie społeczeństwo, ma problemy ze zdrowiem psychicznym, jak twierdzi prezydent Trump, należy ograniczyć dostęp do broni, a już na pewno do automatycznej. Bo to zwyczajnie uniemożliwi wariatom strzelanie do ludzi i na pewno będzie bardziej skuteczne, niż blokowanie programu loterii wizowej tylko dlatego, że jeden z milionów ludzi, którzy skorzystali z tego programu okazał się zwyrodnialcem i terrorystą. Bo czemu, kierując się taką samą logiką, nie wprowadzić teraz zakazu jazdy białymi półciężarówkami, skoro Sajpow taką ciężarówką jechał? Albo nie zlikwidować wszystkich sklepów Home Depot, skoro Sajpow tam wypożyczył samochód? Więc zamiast śnić o wielkości najpierw należy zadbać o bezpieczeństwo. Przede wszystkim make America safe, panie Trump, niekoniecznie great.

Justyna Borucka

 

Przypisy:

Trump Vows to Terminate Diversity Lottery Program. Use MERIT-base system. https://www.youtube.com/watch?v=1kjXB3uaADE

Jackson, D. (2007). After New York attack, Trump calls for ending ‘Diversity Visa Lottery Program’. USA Today. https://www.usatoday.com/story/news/politics/2017/11/01/after-new-york-attack-trump-calls-ending-diversity-visa-lottery-program/820325001/

Firearms and Ammunition Industry Economic Impact Report 2017 https://www.nssf.org/government-relations/impact/

http://www.ruger.com/products/ar556/models.html

 

 

Advertisements